L, mint lászló
L-Dopa:
Olyan aminosav, amely a májban termelődik, és dopaminná alakul át. A parkinson-kórt kezelik vele, alkalmazásával az L-DOPA szubsztitúció bevezetésének ideje kitolható, a fluktuációk ritkábbak és szabadon kombinálható egyéb antiparkinson szerekkel. Mellékhatásként leggyakrabban zavartság, dezorientáció és más pszichés tünetek jelentkezhetnek, amely miatt esti adása nem javasolt. Könnyen túladagolható, ezért mindenképpen orvossal kell konzultálni a szedésével kapcsolatban.
L-Karnitin:
Az L-karnitin a testben is képződik, ezt egészítjük ki azzal, amit a táplálékkal beviszünk. Kulcsszerepe van az anyagok átalakításában és az energianyerésben. Az L-karnitin elsősorban a zsír hasznosításában és elégetésében játszik szerepet. L-karnitin-hiány esetében ezekben a komplex anyagcsere-folyamatokban zavar keletkezik. Az L-karnitin hiánya több okra vezethető vissza. Ezek lehetnek: táplálkozási problémák, erős fizikai megterhelés vagy szintézis- és elosztásbeli hiányosságok a testben. L-karnitin-hiány esetén különösen az izomzat energiaellátása szenved hiányt, emiatt gyengeség és rossz közérzet alakul ki.
Összekötődik a zsírsavval, és átvezeti azt a mitokondrium-membránon. Ezután a kapcsolat feloldódik, a zsírsav pedig a mitokondriumban lebomlik. A zsírbontásból felszabaduló energia a test rendelkezésére áll.
Az L-karnitin másik fontos szerepe a káros anyagcsere termékek eltávolítása. Erősíti az immunrendszert és javítja a spotteljesítményt is. Érdekesség, hogy AIDS-betegeknek is adják, hogy javítsák az állapotukat.
Laktáz:
A laktáz enzim, amely a vékonybélben termeklődik. A laktóz nevű diszacharidot, - amely a tejben, tejtermékekben és sok készételben található -, gükóz monoszachariddá és galaktózzá alakítja, melyeket a szervezet hasznosít. Az emberi szervezetben a laktáz csökkent termelése következményeként tejcukor érzékenység alakul ki.
Lecitin:
Az inozit és a kolin együtt. E két B-vitamin-szerű anyag alkotóeleme a lecitinnek, pótlásuk tehát lecitinnel is lehetséges. Táplálékkal máj, tojás, földimogyoró, és búzacsíra formájában juttathatjuk a szervezetbe, de ha szükséges különböző készítményekként is hozzájuthatunk. Diószerű íze van a granulátumnak, tehát akár ízesíthetünk is vele.
Lenmagolaj:
A lenmagból hidegen kisajtolt olaj biológiailag nagyon értékes. 4,5-23%-ban tartalmaz cisz-linolsavat és 25,8-58%-ban linolensavat. A linolsav (lenolajsav) jelentősége a sejtlégzés és energiatermelés szempontjából felbecsülhetetlen.
Sportolók (különösen a testépítők) akkor használnak lenmagolajat, ha komolyan diétáznak testzsírszázalékuk csökkentése érdekében, s minden zsírt meg kell vonniuk szervezetüktől. Az emberi szervezetnek azonban szüksége van zsírokra, de a telítetlen és nem a telített fajtából. Ennek biztosítására a legjobb a lenmagolaj, ami alfa-linolénsavat tartalmaz, s igen gazdag Omega-3 zsírsavakban. Ismert hiánytünete nincs, de kutatók szerint gyorsítja az anyagcserét, ezáltal a zsírégetést is. Hagyományos üveges és kapszulás formában is kapható, hatásos adagja naponta 15-45 ml, illetve 1-3 gramm.
Leucin (amidokapronsav):
A különféle állati és növényi nedvekben, főleg a hasnyálmirigyben (pankreasz) előforduló egy alju aminosav; képlete: C6H11O2NH2. Sokféle módon képződik, igy a fehérjefélék bomlásakor, vagy ha a fehérjeféléket és a különböző felhámképleteket (szaru, haj, toll stb.) lúgokkal v. savakkal főzik. A Leucin fényes, zsíros tapntású lemezkékben kristályosodik; op. 170°; óvatos hevítéssel bomlás nélkül szublimálható, de hirtelen fölmelegítve amilaminra és széndioxidra bomlik. A különféle előállítási módok szerint kapott leucin különböző optikai tulajdonságokkal bír. Így p. a szintetikus úton (brómkapronsavból) kapott L. a poláros fényre nem hat, amíg a fehérjefélékből sósavval készült L. salétromsav hatására leucinsavvá lesz; káliumhidroxiddal összeolvasztva ammoniák és valeriansavas kálium képződik belőle. A növekedési hormon termelésre jótékonyan hat, illetve a katabolizmust is megelőzi, valamint energiát ad.
Likopin (E160d):
A likopin egy vörös színű karotinoid. A paradicsom (Solanum lycopersicum) színanyaga – nevét innen kapta –, de sok más bogyós gyümölcs színét is ez adja (pl. csipkebogyó). A karotin izomerje. Koncentrációja érett paradicsomban kb. 3,9-5,6 mg/100 g termés. Erős antioxidáns (hatása a β-karotinénak kb. duplája), képes a szabadgyököket semlegesíteni, így védi a szervezetet a rák kialakulásától. Elsősorban prosztatarák megelőzésében találták hatékonynak. Mivel vízben rosszul oldódik, ezért leginkább zsíros, olajos oldatban, paradicsomszószként fogyasztva szívódik fel. Élelmiszeradalékként mint színezéket használják.
Linolénsav (oktadecéndiénsav):
Telítetlen zsírsav. egy omega-3 zsírsav (alfa-linolénsav, ALA) is. Ezek nélkülözhetetlenek az emberi táplálkozásban, mert nem tudja őket a szervezet előállítani. Az eszenciális zsírsavak fontos szerepet töltenek be az immunrendszer megfelelő működésében, gyulladáscsökkentésben, vérnyomás szabályozásában, illetve olyan fontos vegyületcsoport előanyagaként, mint a prosztaglandinok. A helyes arány visszaállításához omega-3 zsírokban gazdag étrendet (len, dió, mogyoró, repce, tengeri halak) javasolnak az orvosok és táplálkozástudományi szakemberek. Az összes elfogyasztott omega-3 zsírsav mennyisége napi 1-1,5 g körül lenne ideális, a fenti arányok megtartásával.
Linolsav:
Az eszenciális zsírsavak többszörösen telítetlen vegyületek, ez az omega-6 zsírsav a linolsav. Az omega-6 (cisz-)zsírsavakra egyaránt szüksége van az emberi szervezetnek, addig a zsírok mesterséges kezelése során keletkező transz-zsírsavak kifejezetten károsak, ezért ezek fogyasztása lehetőleg teljes mértékben kerülendő. A transz zsírsavak valószínűleg még károsabbak a szervezetre (szív- és érrendszeri megbetegedések, magas koleszterinszint okozói), mint a természetes telített zsírok.
Lizin:
Esszenciális aminosavként szükség van rá néhány létfontosságú fehérje szintéziséhez. A gyermekek növekedéséhez és csontjaik fejlődéséhez is kell a lizin, felnőtteknél pedig közreműködik a kalcium beépülésében és a nitrogénegyensúly fenntartásában. Elengedhetetlen a növekedéshez, a szövetek regenerálódásához és gyógyulásához, valamint bizonyos ellenanyagok, hormonok és enzimek keletkezéséhez. Elősegíti az izomfehérje képződését, ezért különösen fontos lehet a gyógyuláshoz műtétek és sérülések után. Másik fontos hatása a vérzsír (triglicerid) szintjének csökkentése.
Erőtlenség, enerváltság, ingerlékenység, a koncentrálóképesség csökkenése, vérszegénység. Ugyancsak hiányát jelezheti a hajhullás, a vérbe borult szem, valamint gyermekeknél a növekedésben való lemaradás is.
A normális, egészséges fejlődéshez elengedhetetlen, különösen hasznos műtétek és sérülések után. Visszaszorítja a herpesz vírus (Herpes simplex), illetve a náthakiütés (Herpes labialis) jelentkezését. Mivel fokozza az izomfehérje képződését, sportolóknak is hasznos lehet, mert sérülést követő műtét után gyorsabban rendbe jönnek.
Lutein (E161b):
Egy sárga színű karotinoid. Megtalálható elsősorban leveles zöldségekben, spenótban, kelkáposztában, fehérrépában, brokkoliban, cukkiniben, kukoricában és borsóban.[ A növények a luteint elsősorban a kék színű fény elnyeléséért, valamint antioxidáns tulajdonsága miatt használják. A lutein a szemben, a retinán található sárgafoltban nagy koncentrációban van jelen. Feltételezések szerint a nagy energiájú fénysugarak ellen nyújt védelmet. Számos kutatás bebizonyította az elfogyasztott lutein mennyisége és a sárgafoltban található luteinmennyiség közötti kapcsolatot. Kutatások azt is megmutatták, hogy a sárgafolt pigmentálásának növelése csökkenti az időskori látásromlás esélyeit.
A lutein általában természetes úton kerül be az emberi szervezetbe zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával. Luteinszegény életmódot folytató egyének, vagy rosszul működő emésztőrendszer esetén mesterséges pótlása ajánlott. Bár nincs maximalizált napi ajánlott mennyiség, túlzott bevitel esetén karotinodermiát okozhat. Szinezőként is alkalmazzák.
Felhasználási területei :
Gyógyszerészetben, étrendkiegészítőkben, állateledelekben, takarmányokban, kozmetikumokban és élelmiszerekben egyaránt megtalálható.