Üdv mindenkinek!
Néha napján ezen az egyetemen is vannak bizonyos esetek amikor nem csak felesleges dolgokat próbálnak az emberek fejébe verni, dögunalmas előadásokon, hanem bizony olyan dolgokat hall a delikvens amit nem kell tanulnia, mert érdekli így első hallásra megmarad és nem az előadás végét várja, hanem azt h minél több információt összegyűjtsön, amit később hasznosítani tud. Múlt héten szerencsém volt egy ilyen előadáson résztvenni és bizony elcsodálkoztam azon amit hallottam. A tejről eddig is voltak ismereteim, de nem is sejtettem h ennyire komolyan bele lehet menni és - ha megfelelő személytől hallja az ember - ilyen világosan meg lehet érteni h mi miért van.
Szóval szeretném ezeket az ismereteket megosztani veletek is, mert úgy gondolom, ha nem is lesz itt mindenki tejipari szakember, azért ezek a dolgok nagyon érdekesek és hasznosak lehetnek bárki számára. Szeretném leszögezni h ez az írás egyelőre nem teljes. Az előadáson elhangzottakat nem én jegyzeteltem, egy kicsit keszekusza, de megpróbáltam jól összeszedni a gondolatokat, valamint pár sajáttal is kiegészíteni az egészet. Most nem közlöm az egészet, csak egy részét mert elég terjedelmes és ha minden igaz tudok egy powepoint anyagot is szerezni, amiből a képeket kihalászom és felteszem, mert úgy sokkal jobban áttekinthető az egész. Lehet h nem csak a tejről magáról lesz majd csak szó, hanem további ismereteket szerezve, elvileg kicsit komolyabban is belefolyok/unk a tejfeldolgozásba is. Ezeket is szeretném majd megosztani, ha lesz rá lehetőség... De most nem is szapítom tovább a szót, következzem minden, amit a tejről tudni akartál, de féltél megkérdezni
A TEJ
Mi is a tej?A tej az újszülöttek alapvető s egyetlen tápanyagforrása. Megfelelő formában kell tartalmaznia a szükséges tápanyagokat h az újszülött képes legyen a tápanyagok megemésztésére és azok felszívására.
A tej az ún. alveolusokban választodik ki, az alveolust alkotó speciális mirigyhámsejtek váladéka. Csak érdekességképpen: ezek a sejtek módosult verejtékmirigynek is tekinthetőek.
Miből áll a tej?A tej egy nagyon komplett és speciális folyadék. Mind makro, mind mikrotápanyagok megtalálhatóak benne és persze legnagyobb része víz. A tejnek speciális, egyedülálló kolloidikai szerkezete van. Három fázis alkotja, melyből kettő a kolloid tulajdonságú, és a harmadik pedig egy oldat. Ezek a következőek:
1. zsíremulziós fázis 2: fehérjekomplex fázis 3: oldat fázis (vagy más néven tejszérum).
A tej amiről most beszélünk, feldolgozatlan, vagyis hivatalosan:
nyerstej. Ez egy sárgásfehér színű folyadék. Ezenkívül általánosságban mindig a tehéntejről beszélünk, holott a tehéntejen kívül felhasználásra kerül a kecske, juh, bivaly, teve, és lótej is, nyilván a megfelelő országokban... Magyarországon legnagyobb részben tehéntej kerül feldolgozásra, de juh és kecsketejet is dolgozunk fel, csak nem túl jelentős mértékben.
Visszatérve a fázisokra:A fázisbontás már önmagától is megkezdődik, természetes körülmények között. Az első fázis, vagyis a
zsír, ami először és magától is képes elválni a rendszerből. Ehhez elég kb. 1 napos állás. A tejzsír a tejben emulgeálva van, ún. golyócskák formájában (vannak kisebb és nagyobb méretűek). A fáziskiválás ok a fajsúly különbségből adódik. A tejzsír (illetve innentől kezdve tejszín) fajsúlya kisebb mint a soványtejé. Ezt a folyamatot nevezzük fölöződésnek, vagy felfölöződésnek. Ami tehát így kapunk az a tejszín.
Ezután ami visszamarad, az a
soványtej (fölözött tej). Mivel ez a folyadék nem átlátszó, ezért is lehet következtetni arra hogy van benne még valami. Ez a folyadék nem teljesen átlátszó, hanem fehérjes, opálos színű. Ebben található a fehérjekomplex és a tejszérum.
A visszamaradó soványtejet tovább savanyítva (mert ugye már eddig is volt savanyodás, de erről később) megkapjuk az ún.
aludttejet, melyet melegítés hatására homogenizálódik, koagulál, így egy kocsonyás "gélt" képez az alvadék. Ez a frakció tartalmazza a tej egyik és legnagyobb mennyiségben jelenlévő fehérjekomponensét, a
kazeint. Az alvadék neve a
túró, tehát elmondható h a túró szinte csak kazeint tartalmaz.
Az ezután visszamaradó folyadék a
savó (NEM tejsavó!). Ez a fázis még mindig nem átlátszó. hiszen továbbra is tartalmaz fehérjét és tartalmazza a tejszérum fázist. A folyadékot a benne lévő makromolekulák teszik nem átlátszóvá, hiszen ugye megtörik a fényt. Ebben a részben van a tej másik fehérjekomponense, amit mi is felhasználunk koncentrált formában: a tejsavó. A kazeinnel ellentétben a tejsavó kevésbé érzékeny a pH változásra, viszont érzékenyebb a hőmérséklettel szemben.
Ha a savóból eltávolítjuk a tejsavót, a visszamaradt folyadék a
tejszérum, ami immáron
oldat. Ez a fázis már közel átlátszó, de még nem teljesen ami a benne lévő fehérjetöredékek miatt van, vagyis a peptidek miatt. Ha ezeket is eltávolítjuk megkapjuk a víztisztaságú, fehérjementes oldatot. Színe zöldes-sárgás. Ez tartalmazza a tej ásványi anyagait, valamint a tej szénhidrátját, vagyis a laktózt, ezen felül pedig a vizet és némi tejsavat. A tejben lévő ásványi anyagok, de leginkább a
Ca (mivel ez a legjelentősebb), mind ionos mind pedig kolloid formában jelen van.
Összefoglalva a tejben lévő "anyagok" tehát: (zárójelben a méretük mikrométerben, kapcsos zárójelben pedig a mennyiségük)
-
Mikróbák (főleg baktériumok) -> később lesz róla szó (1-10) [5x10
5 / cm
3 ]
-
Zsír: (1-5 -> golyócskák mérete) [Átlagosan 3,6 gramm / 100 ml]
-
Fehérjék: kazein (0,1-0,15), tejsavó (0,005-0,02) [Átlagosan 3,2 gramm / 100 ml]
-
Ásványi anyagok (vagyis hamu): kiemelten a Ca [Átlagosan 120 mg / 1000 ml]
-
Laktóz [Átlagosan 4 gramm / 100 ml]
A TEJZSÍRA tejzsír, mint fentebb írtam, emulgeálva van a rendszerben, kisebb-nagyobb golyócskák formájában. A golyócskák állnak egy külső burokból és egy belső folyékony magból. A külső réteg további 7-8 rétegből áll, de ezt nem részletezem.
A külső burokban a következőek találhatóak:- Foszfolipidek
- Lipoproteidek
- Gliceridek
- Fehérje -> membránalkotók
- Nukleinsavak
- Enzimek
- Ásványi anyagok
- Víz
A belső folyékony mag pedig:- Trigliceridek -> valódi zsírmolekula
- Digliceridek
- Zsírsavak
- Szterolok
- Karotinoidok -> ez adja a jellemző sárgás színt
- ADEK vitaminok
Csak érdekességképpen jegyzem meg h bármiben, amiben van zsírban oldódó vitamin, az CSAK a zsírban lesz jelen értelemszerűen, hiszen máshol nem lehet. Így ha mi eltávolítjuk jelen esetben a tejszínt, azzal kivesszük a tej zsírban oldódó vitaminjait is...
Mint azt írtam, a golyócska belső magja tartalmazza a tulajdonképpeni zsírt, olvadt formában.
A tejzsír sűrűsége 0,91-0,93, míg a soványtejé 1,01-1,05. Emiatt a különbség miatt tud a tejzsír mindenféle behatás nélkül elválni a többi fázistól. A tejzsír több tényezőtől is függ: éghajlat, takarmányozás leginkább. Kimutatására az ún. jódszámot alkalmazzák.
Téli időszakban a tehenek kevesebb, ambár sokkal koncentráltabb tejet termelnek, míg nyáron ennek az ellenkezője történik. A két időszak közötti különbség akár 30-50% is lehet. Ezen kívül meg kell jegyezni hogy egyes fajták (Jersey) magasabb zsírtartalmú tejet adnak mint más fajták. A tej zsírtartalma átlagosan 3,6-3,7%, míg ezen fajtáé akár 7% is lehet. Nekem volt szerencsém ilyen tejet inni és el kell mondanom: isteni finom! Semmivel se összetéveszthető édes, krémes íze van. A legjobb tej a világon!
A fölözés során visszamaradó soványtej 0,1-0,2% zsírtartalmú. A lefölözött tejszín pedig felhasználási céltól függően 20-40% lehet.
Folyt.köv